Καλώς ήρθατε στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών

7ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών

<

Το είχαμε ζητήσει πολύ καιρό πριν. Η επίσκεψη τελικά πραγματοποιήθηκε στις 10 Ιουνίου 2016. Συγκεντρωθήκαμε στην αίθουσα της Στ τάξης όλοι εμείς οι μαθητές/μαθήτριες των Ε και Δ τάξεων. Ήρθαν εκπρόσωποι της οργάνωσης και μας μίλησαν για την αποστολή και το έργο τους.

Οι Γιατροί του Κόσμου ? Ελλάδας (ΓτΚ ? Ελλάδας), ιδρύθηκαν το 1990 και αποτελούν μία ιατρική, ανθρωπιστική Μη Κυβερνητική Οργάνωση, μέλος του Διεθνούς Δικτύου των Γιατρών του Κόσμου το οποίο αποτελείται από 15 αντιπροσωπείες (Αργεντινή, Βέλγιο, Γαλλία, Γερμανία, Ελβετία, Ελλάδα, Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, Ηνωμένο Βασίλειο, Ιαπωνία, Ισπανία, Καναδάς, Λουξεμβούργο, Ολλανδία, Πορτογαλία και Σουηδία).

Κινητήρια αρχή της οργάνωσης είναι ότι κάθε ανθρώπινη ύπαρξη έχει δικαίωμα στην ανθρωπιστική βοήθεια.

Από την αρχή της δράσης τους, οι Γιατροί του Κόσμου Ελλάδας έχουν δημιουργήσει πλήθος προγραμμάτων τόσο στο εσωτερικό της χώρας αλλά και στο εξωτερικό με στόχο την παροχή ιατρικών και άλλων υπηρεσιών σε περιθωριοποιημένες πληθυσμιακές ομάδες που δεν έχουν πρόσβαση σε υπηρεσίες υγείας και χρειάζονται ιατρική περίθαλψη.

Μακροπρόθεσμος στόχος των Γιατρών του Κόσμου είναι να κάνουν την υγεία βασικό ανθρώπινο δικαίωμα.

Καταλάβαμε πως πραγματικά κάνουν την ελπίδα πράξη!

Copyright © 2024 7ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών Rights Reserved - Created by Intelligent Solutions